Co wiesz o zabytkach znajdujących się w Łodzi?

Co wiesz o zabytkach znajdujących się w Łodzi?

Pałac Karola Poznańskiego

Jest to piękny pałac neorenesansowy zlokalizowany przy ulicy Gdańskiej 32, który zaprojektowany został przez łódzkiego architekta Adolfa Zelingsona. Obiekt ten pochodzi z początku XX wieku, a dokładniej z 1904 roku, kiedy to jego budowa została ukończona. Rezydencja należała do syna Izraela Poznańskiego, łódzkiego przedsiębiorcy określanego mianem „króla bawełny”. Jego syn Karol zamieszkał tam ze swoją rodziną.

Pałac zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz, dzięki zdobieniom, boazerii, sztukaterii, złoceniom, wytwornym kinkietom i eleganckim żyrandolom. Od drugiej strony pałacu znajduje się dziedziniec, czyli ogród pałacowy. Pałac został odnowiony, poddany konserwacji, a obecnie w budynku siedzibę ma Akademia Muzyczna w Łodzi. 

Księży Młyn

Powstały w drugiej połowie XIX wieku największy kompleks fabryczny w Łodzi to właśnie „Księży młyn”. Był miejscem związanym z przemysłem włókienniczym, przede wszystkim przędzalnią bawełny. Pierwsza przędzalnia powstała w 1855 roku, należąca do słynnego Karola Scheiblera znajdowała się przy Wodnym Rynku w okolicy parku Źródliska. W kolejnych latach kompleks się rozwijał się i kształtował się mniej więcej do lat 20 XX wieku. W 1971 zespół fabryczno-rezydencjonalny uznano za zabytek.

W skład tego kompleksu wchodzą m.in. budynki fabryczne, osiedla, szkoła, remiza straży pożarnej, ogrody, parki. Księży młyn, który dziś jest potoczną nazwą dla osiedla, przyciąga tłumy turystów, a także jest miejscem, które użytkowane jest podczas wydarzeń kulturalnych, festiwali, pokazów mody itd.

Ulica Piotrkowska

Piotrkowska to najdłuższa w Łodzi reprezentacyjna ulica, a zarazem w całym kraju, gdyż mierzy ponad 4 kilometry w linii prostej. Rozciąga się ona pomiędzy dwoma punktami: Placem Wolności i Placem Niepodległości. Stanowi ona fundamenty, wokół których rozbudowywało się stopniowo miasto Łódź. Przechodząc ulicą, można ujrzeć piękne kamienice, w których mieszczą się dziś sklepy, punkty gastronomiczne, kluby muzyczne i puby.

Na trasie ulicy Piotrkowskiej można podziwiać też liczne zabytkowe obiekty i ciekawe miejsca np. kamienicę Scheiblerów, kościół Zesłania Ducha Świętego, hotel Grand, pałac Maksymiliana Goldfedera, kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Mateusza, Archikatedrę i wiele innych. Spacer po deptaku ulicy Piotrkowskiej jest, wiec obowiązkowy podczas wizyty w Łodzi. 

Inne zabytki

Zwiedzając to miasto, warto zobaczyć jeszcze inne miejsca i lokalne zabytki w Łodzi m.in. Manufakturę – centrum handlowe, znajdujące się na terenie dawnej fabryki Izreala Poznańskiego, które świetnie oddaje charakter tego kompleksu fabrycznego, kamienicę Zygmunta Dejczmana, reprezentującą styl secesji w architekturze, czy kościół św. Józefa, który jest najstarszym zachowanym łódzkim kościołem.